En çok tıklanan yazılar

En çok tıklanan projeler

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

web tasarım trendleri 2016

By medyafabrikasi 8 sene ago

2016 Web Tasarım Trendleri

Son bir kaç yılda hızla değişim gösteren alanlardan biri olan web tasarım, mobil cihazların hayatımıza girmesinden bu yana hem tasarım anlamında hem de kullanım şekilleriyle büyük ve hızlı bir değişim yaşadı. Biz de bu değişimi 2016 web tasarım trendleri konulu yazımızda ele alacağız.
web tasarım trendleri

Bütün Ekranlara Duyarlı (Responsive) Tasarım

Web tasarımda teknik bir çok detayın doğru yapılandırılması yanında tasarımı ile dikkat çekmesi yönünde çoğunluk bir talep bulunmakta. Talep konularının başını da mobil uyumlu (responsive) web tasarım çekiyor. Responsive web tasarım; iş ve günlük yaşamın vazgeçilmezi olan tablet ve telefonlara uyumluluk olarak tanımlanabilir. Masaüstü ekranlar eskisi gibi gözde olmamakla birlikte herkes işini kullanımı ve taşıması kolay olan mobil cihazlar üzerinden halletmek istiyor.

Özellikle 2015 yılında mobil uyumlu web tasarım trendi iyice kendini göstermiş ve bir çok web sitesinde kullanılagelir olmuştu. 2016 yılında da bu durum değişmeden devam ediyor. Hala belirli pürüzler olsa da web sitelerinin mobil uyumlu tasarımlara sahip olması tartışmasız bir web tasarım devrimi.

Kaydırmalı (Onepage) Parallax Web Tasarımları

Son zamanlarda coderların ve arayüz tasarımcıların hayatına giren bir diğer yeni trend de kaydırmalı web tasarımı. Önceleri sadece anasayfada kullanılsa artık web sitesini bir vitrin olarak sunmak tercihler arasında. Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanımı, kullanıcı açısından büyük bir avantaj sağlamakta ve hızlı bir göz gezdirme yapmak için birebir. Tek sayfalık web tasarımı bereberinde hikayeci bir tavır da getirdi desek yanılmış olmayız. Görsel anlamda eğlenceli web sitelerini bu şekilde sunmak için bire bir.

Aşağıdaki linklere tıklayarak bu tür sitelerden en iyi örneklere göz atabilirsiniz.

http://www.sbs.com.au/theboat/

http://antonandirene.com/

http://www.nrly.co/

Gelişmiş Tipografi

Tipografiyi grafik tasarımda vazgeçilmez unsurlardan biridir. Bu görsel şenliğin web tasarım dünyasına girmesi ise 2016 web tasarım trendlerinde görmek mümkün. 2016 yılında tipografik öğelerin kullanımı ve hatta etkileşimli ve daha dikkat çekici hale getirilmesi web tasarımına ayrı bir güzellik katmakta.

web tasarım trendleri

Flat Tasarımlar ve Sadelik Arayışı

2013’ün sonlarında hayatımıza gire flat tasarım kavramı 2016 web tasarım trendleri içinde de yer alıyor. Flat tasarım sahip olduğu görsel özellikler nedeniyle çok tercih edilen bir tasarım üslubu olarak bu yılda karşımıza çıkıyor. Web tasarımda kullanımının artması ve kullanıcı tarafından olumlu not alması hiç de şaşırtıcı değil. Flat tasarım mesajı direk, etkileyici ve sade bir şekilde vermesiyle karmaşık internet dünyasında gözde durumda. Web tasarımda da kullanılarak kullanıcı etkileşimini destekliyor.

web tasarım trendleri

Fonksiyonel Web Tasarımları (UX Tasarım)

UX kavramını fonksiyonel tasarım olarak kısaca tanımlayabilmek mümkün. Yani web sitelerinde kullanıcı için bir strateji oluşturma, onu sitede daha fazla tutabilme, iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabilme gibi sorunları ele alan bir tasarım yöntemi diyebiliriz. 2016 web tasarım trendlerine UX kavramı üzerinde daha fazla durulacağı aşikar.

Gereksiz Her Şey Çöpe!

2016 web tasarım trendlerinde sadelik arayışı renklerin ve web elementlerinin de artık eskisi gibi kullanılmayacağının işaretini veriyor. Web tasarımda mesaj, ürün, hizmet direk olarak kullanıcıya karmaşık bir yapıdan uzak sunulmak isteniyor. Kullanıcı deneyimlerine bakarak da bu isteği doğrulamak mümkün.

Gizli Ana Menüler

Ana menüyü gizleme eğilimi biraz mobil uyumlu web tasarımının getirdiği bir yenilik. Daha küçük ekranlar için sadece ihtiyaç anında görünen menüler yine sadelik koşulunu da yerine getirmiş oluyor.

Web arayüz tasarımcıları ve geliştiricileri için web trendlerini uygulamak her zamankinden daha zevkli bir deneyime dönüşmüş durumda ve hızla değişen tasarım trendlerinde bir gereklilik konumunda.

Category:
  Tasarım
this post was shared 0 times
 200