En çok tıklanan yazılar

En çok tıklanan projeler

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

kurumsal reklam danışmanlığı

By medyafabrikasi 8 sene ago

Kurumsal Reklam Danışmanlığı Nedir?

Markalaşma hedefindeki firma, kurum ya da kuruluşların hedef kitlede bilinirliğini artırmak, piyasadaki varlığını duyurmak ve benzer ürün veya hizmetlerle olan rekabet gücünü artırmak için reklam ve pr konusunda uzmanlaşmış reklam ajanslarından alınan hizmetin adıdır. Kısaca; kurumsal reklam danışmanlığı markanın hedef pazardaki algısını yönetmektir.

kurumsal reklam danışmanlığı

Kurumsal Reklam Danışmanlığının Markalaşmadaki Yeri

Markalaşma aşamasındaki bir firma için reklamın yeri ekmek ve su gibi hayati bir gerekliliktir. Markalaşma sürecini, bir hayat gibi değerlendirmek gerekir. Bir marka, doğar, büyür, pazardaki gördüğü rağbete göre kendini değiştirir, geliştirir, talebe göre yenilenir. Bu nedenle bir firma, markalaşma aşamasındayken firmanın imajına, pazardaki konumlandırmasına, markanın değerlerine dikkat etmeli ve profesyonel kurumsal reklam danışmanlığı yönetimini uzman ellere bırakmalıdır.

Bu imajın geliştirilmesinde izlenen proseslerin kontrolünü de bu konuda uzmanlaşmış, “tam hizmet reklam” ajanslarına teslim ederek bu konuda profesyonel destek almalıdır. Kurumsal reklam danışmanlığı bir yerde, firmaların pazardaki ilerleyişine hız katan motor görevi görmektedir.

Reklamın Kötüsü Olur

Reklamın iyisi kötüsü olmaz devri biteli çok oldu. Artık, firmalar markalarının nasıl görünmesi gerektiği konusunda iyi analiz edilmiş, planlanmış reklam çalışmalarına değer veriyorlar. Bu konuda düşünürken aslında reklamın da tanımını yenilememizde fayda var. Çeşitli görsel iletişim araçları kullanılarak, markanın çatısı altındaki ürünlerin piyasada son alıcılarına tanıtılma faaliyetidir.

Kurumsal reklam danışmanlığı ya da reklamın gerekliliği de aslında burada karşımıza çıkıyor, üretilen ürün son alıcıya ulaşmak için yeterli tanıtıma sahip değilse, ürünün pazar içinde hak ettiği konuma erişmesi reklamsız olarak daha uzun süreceği için hedef gelirlerde kayıplar yaşanacaktır.

Pazarda yer etmiş firmaların da tutundurma ve rekabet kalitesi için reklam faaliyetlerine devam ettirmeleri gerekir. Bir markanın kendini ifade etmesinde kurumsal reklam danışmanlığı hizmeti ürün kalitesi kadar önem arz etmektedir.


Reklam danışmanlığı; markanın hedef pazardaki algısını yönetmektir.

Sinerji Başarının Anahtarı

Kurumsal reklam danışmanlığı tam olarak da firma yetkilileri ile birlikte üretilen bir sinerjinin ürünüdür. Ürünleri konusunda uzman olarak firma, pazarda yer edinme, lansman, tutundurma, rekabet analizi konusunda mazhar olan danışmanlık faaliyetiyle “doğru bilinen yanlışlar”dan sakınarak pazardaki rakiplerinden ayrışmasını kolaylıkla sağlayacaktır.

Kurumsal Reklam Danışmanlığı Süreçleri

PR çalışması yapılarak markaya ait ürün veya ürünlerin ihtiyaç analizi belirlenir. Bir markanın yaratılma sürecinde en baştan beri destek veren bir ajans, markanın kimliğini oluştururken hedef pazarı da göz önünde bulundurarak çalışmalarını yapar. Piyasa araştırmaları; kurumun içinde bulunduğu pazar durumu, marka bilinirliği, tüketicilerinin firmaya yaklaşımları, satış miktarı, firmanın ürün veya hizmetleriyle ilgili eksikleri v.s. gibi özellikleri ortaya çıkaran bir dizi analiz çalışmalarını kapsamaktadır.

Firma tarafından belirlenen bir yatırım bütçesinin nasıl yönetileceğine konusunda ajanslara büyük iş düşmektedir. Hangi araçların kullanılarak tanıtım faaliyetlerinin yürütüleceğine göre bütçe konusunda danışmanlık yapmak gerekmektedir. Bütçe hesabı ortaya çıktıktan sonra hangi tip reklam tasarımlarının yapılması gerektiği tespit edilmelidir. Ajansların çözüm ortağı olarak çalıştıkları matbaa, ofset, tedarik kanalları gibi konularda bütçenin yönetimini yürütmeleri gerekmektedir.

Yapılan reklam tasarımlarının her noktasında, yaratıcı fikir, etkileyici slogan, çarpıcı her hangi bir verinin bulunması noktasında da destek olmaktadır.

Ürünün tanıtım faaliyetlerinden sonra başarılı bir lansman süreci geçirip geçirmediği raporlanmalı. Hedef algıdaki yapılan doğrular, bir sonraki çalışma için tekrarlanacak ögeler arasına alınmalı ve bu sayede tutundurma faaliyetlerine de giriş yapılmış olmalıdır.

Category:
  Reklam
this post was shared 0 times
 200