En çok tıklanan yazılar

En çok tıklanan projeler

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

fotoğrafta ters ışık

By medyafabrikasi 8 sene ago

Fotoğrafın Işıkla Dansı (Ters Işık Tekniği)

Fotoğrafta ters ışık tekniği amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için her zaman en çok kullanılan bir tekniktir.

Fotoğrafı etkileyen ana unsur ışıktır. Işığın geldiği kaynak ve büyüklüğü fotoğrafı etkileyen bir diğer unsurdur. Fotoğraf eğitimi aslında, bir ışık eğitimidir. Işığın yönü ve kaynağını değiştirerek fotoğraftaki etkiyi, değiştirebilir, azaltabilir, artırabiliriz.

Fotoğrafçıların en büyük ışık kaynağı güneştir ve fotoğrafa yeni başlayan bir çok kişi güneşi arkasına alarak çekim yapar. Oysa ki, ters ışığın o çarpıcı ve etkili kullanımı için fotoğrafçının güneşi arkasına değil, önüne almış olması gerekmektedir. Bu blog yazımızda fotoğrafta ters ışık konusunu ve fotoğrafta kaliteli silüet etkisi için neler yapmamız gerektiğini anlatacağız.

Fotoğrafı etkileyen ana unsur ışıktır.

Dramatik Etkiler için Silüetler

Objemizi, ışık kaynağımız ile aramıza aldığımızda, konumuza, ışık arkadan vuracaktır. Konunun arkasının aydınlanması ile gölge; kamera ile obje arasında olacağı için silüet etkisi yaratacaktır. Diğer aydınlatma versiyonlarına göre kontrastı daha yüksek olan ters ışık dramatik etkiler için kullanılır. İfadelerin belirginleşmesi ve fotoğraf atmosferinin kuvvetlendirilmesinde faydalı bir ara elemandır.

Aynı zamanda, mekân algısının çoğu kere iki boyutlu siyah konturlara dönmesi derinlik hissini artırır. Bu tekniği kullanmak zor ama ortaya çıkarttığı ürünler anlamında tatminkâr etkiler bırakır.

Doğa Işığın Tersini de Öğretir

Ters ışık çalışmalarına fotoğraf konusunda deneyimsiz arkadaşlar, doğa fotoğrafı çalışmalarıyla başlayabilirler. Ana ışık kaynağımız güneş ile araya giren bir ağaç fotoğrafının akşam güneşindeki etkisini çekerek kendileri de fark edecektirler.

Bu tür çalışmalar, ışığın kullanımı ile ilgili tekniğe de hâkim olmalarını sağlayacaktır. Fotoğrafta seçtiğiniz objenin geçirgen bir yapıya sahip olması özellikle ağaç yaprakları gibi bir konu, ışıkla boyamada gri ve gri altı tonların da fotoğraf karenizde olmasını sağlayacaktır. Bu da görsel açıdan güzel bir etkidir.

fotoğrafta ters ışık

Objenin insan veya hayvan olduğu fotoğraf çalışmalarında konunun sıcak renklerle, kenar konturlarında ışık etkisiyle oluşturacağı tema fotoğrafa dramatik bir etki kazandırır. Tamamıyla siyah silüet bir fotoğraf almamak için ikinci bir ışık kaynağı ile objenin ön tarafını ışıkla boyamanız size daha etkili fotoğraflar çekmenizde yardımcı olacaktır.

Objenin insan veya hayvan olduğu fotoğraf çalışmalarında konunun sıcak renklerle, kenar konturlarında ışık etkisiyle oluşturacağı tema fotoğrafa dramatik bir etki kazandırır.

Batan Güneşin Renkleri Altın Değerindedir

Mekân fotoğrafları çalışırken, özellikle güneşin batmasına yakın zaman dilimini seçmek, size fotoğraf karesinde bina siluetlerinin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Özellikle gökyüzü gibi ara eleman kullanarak çekecekseniz, gerçeklik algısı için gökyüzünün mavi olduğu çalışmaları tercih ediniz, bunun etkisini ise ışık kaynağımızın açısı itibariyle en iyi olduğu son yarım saatlik dilim için alabilirsiniz.

fotoğrafta ters ışık

Fotoğraflar: Gökhan Dinçel

Karmaşayı Ters Işıkla Dizginleyin

Ters Işık karmaşık bir manzarayı, obje bazlı çekim tekniği ile sadeleştirir. Portrelerde etkiyi artırır, konunun ışık halesi için görünmesi sağlar. Gölge nedeniyle yüz hatlarının kemiksiliğini ortaya çıkarır. Manzaralara kuvvetli gölgeler ekler.

Detayları Öldürür

Ters ışık kullanımının yine bazı dezavantajları vardır; gölge ile boyama tekniği olarak da adlandırılan ters ışık koyu renkli konularda kontur altında kalan bölümlerdeki detayların ölmesine sebep olur. Lens içi yansımalar nedeniyle noise, ışık lekesi olmasına yol açabilir. Bunun çözümü ise lens aparatı olan parasoley kullanmaktır.

Pozlama Değerleri

Fotoğrafta ters ışık için, flaşı kapatıp, pozlama değerlerinin -1.0 veya +1.0 ve üstünde çekim ayarlarını kullanmanız size ön plandaki objelerin dramatik etkilerini artırır. Yatay düzlemdeki güneş kaynağı sayesinde özellikle sarı ile boyama alanını artırır. Objenin tam siyaha boyanmış olarak çıkmasını istemiyorsanız, obje ile makine arasındaki bir konuma reflektör yerleştirip ışık kontrastını arıtıp objenin size bakan tarafını da ışık ile boyayın.

Spotlight

Fotoğrafta ters ışık tekniği, karakteristik fotoğraflarınız için uygulaması kolay bir tekniktir. Ana ışık kaynağımız güneş ile obje arasına girmediğiniz her fotoğrafta farkı hissedeceksiniz.

Category:
  Fotoğraf
this post was shared 0 times
 200